En Son Paylaşılan Haber

112 Ambulans Sürücüleri

» » » » 4/D işçi emekli olmak zorunda mı? Olduktan sonra çalışabilir mi?

 

4/D işçi emekli olmak zorunda mı? Olduktan sonra çalışabilir mi?

Kamuda taşerondan 4/D işçi olarak kadroya alınanlar her seferinde bir başka sorun yaşıyor. Son olarak iş koluna alındıktan sonra bir kısmının maaşları netleşen, bir kısmının netleşmeyen işçiler, toplu sözleşme ile rahat bir nefes almayı beklerken, şimdi de emekli olmaya yaklaşanların veya vakti gelenlerin sorunları baş gösterdi. Uzun zamandır yüzde 4+4 zamma mahrum bırakılan 4/D sürekli işçi kadrosundaki personeller, tam ‘bitti’ derken bir başka sorun ile karşı karşıya kalıyorlar.

696 sayılı KHK ile kadroya 4/D işçi olarak alınan işçiler, son dönemde zorunlu emeklilik sorunu ile karşı karşıya kalmış durumda. Konu ile ilgili bir çok şikayet mevcut. Peki istemeyen 4/D işçi emekli olmayabilir mi?

4/D İŞÇİ EMEKLİ OLMAK ZORUNDA MI?

Bu konuda cevap; evet, taşerondan kadroya geçtiyse maalesef emekli olmak zorunda. Konu ile ilgili hüküm 696 sayılı KHK’nın 127. maddesi ile 375 sayılı KHK’ya eklenen geçici 23. maddenin birinci fıkrasının beşinci alt bendinde verilmiş durumda. “…Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimlerde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez…”

Bu nedenle 4/D işçi statüsündeki personelden yaşı gelenler re’sen emekli ediliyor. Fakat taşerondan gelenler dışında kamudaki diğer işçiler emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edebiliyor. Sadece 696 sayılı KHK ile gelenler emekli olarak devam ediyor.

ANAYASA’YA AYKIRI

Öte yandan bu madde ile taşerondan kadroya geçenlerin emekli edilmesi Anayasa’ya aykırı bir durumdur. Sendikalar bu konuda ortak görüşe sahip. Konu muhtemelen Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek. Bu şekilde en azından emeklilik sorunu ile ilgili bir çözüm bulunabileceği düşünülüyor.
Kaynak : https://www.maksatistihdam.com/4-d-isci-emekli-olmak-zorunda-mi-olduktan-sonra-calisabilir-mi/amp/

(Ömer Taha Çiftçi haberi)

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN
«
ÖNCEKİ
Sonraki Kayıt
»
İLERİ
Önceki Kayıt

1 yorum

4/D işçi emekli olmak zorunda mı? Olduktan sonra çalışabilir mi?
  1. Zorunlu emeklilik anayasanın eşitlik ilkesine aykırı ne zaman götürülecek anayasa mahkemesine, birkaç gün, bir ay iki ay sonra emekli edilecek çok insan var

    YanıtlaSil